Категории награди и номинации за „Златна муза“ 2019 г.

1. Награда за хореография в областта на българския танцов фолклор

1.1. Аделина Пещерска за танца „Чепинският змей“ – инфо / видео

1.2. Борис Иванов на танцовото произведение „Из Тракия“ – инфо / видео

1.3. Димо Енев за танца „Първомайски майсторлъци“ – част от спектакъла „Земята на Орфей“ – инфо / видео



2. Награда за хореография в областта на класическото балетно изкуство

2.1. Сергей Бобров за хореографския прочит на постановката „Пепеляшка“ от Сергей Прокофиеф на Държавна опера Варна – инфо / видео

2.2. Веса Тонова за хореографския прочит на балетния спектакъл на Държавна опера – Бургас „Баядерка“ по музика на Лудвиг Минкус – инфо / видео

2.3. Силвия Томова и Красина Павлова за хореографския прочит на балетния спектакъл „Дон Кихот“ от Лудвиг Минкус на Държавна опера Стара Загора – инфо / видео



3. Награда за хореография в областта на модерното танцово изкуство

3.1. Милена Налбантова за танцовия спектакъл „Тя“ – инфо / видео / видео на цялото произведение

3.2. Теодора Станева за танцовото произведение "Самодиви" – инфо / видео

3.3. Роберта Джурова за спектакъла "Чудатите сънища на Мария" – инфо / видео

3.4. Арина Вълкова за танцовото произведение High Heels formation – инфо / видео

3.5. Тамара Ванева Кривлева за танца Next level – инфо / видео

3.6. Ангелина Гаврилова за танца към спектакъла „Земя благословена“ – инфо / видео



4. Награда за хореография в областта на детското танцово изкуство

4.1. Валентин Иванов за танцовото произведение „Хорце“ – инфо / видео

4.2. Красимир Савов за танца „На лъжата краката са къси“ – инфо / видео

4.3. Теодор Димитров за танца „Тракийчета“ – инфо / видео

4.4. Калина Марянска за сюжетния танц „Дядо и ряпа“ – инфо / видео

4.5. Мартин Костов за танцовото произведение „Кисело“ – инфо / видео

4.6. Роберта Джурова за танцовия спектакъл "Влюбеният Гринч" – инфо / видео

4.7. Цвети Асенова за танцът „Различен“ – инфо / видео



5. Награда за педагогическа дейност в областта на танцовото изкуство

5.1. Нели Карабахчиева – инфо / видео 1 / видео 2

5.2. Димо Енев – инфо / видео 1 / видео 2

5.3. Любомир Марянски – инфо / видео

5.4. Боряна Колева – инфо / видео 1 / видео 2



6. Изключителни постижения в областта на хореографията или Награда за изследователска дейност в областта на хореографията

(По предложение на УС наградата се присъжда без номинации с единодушно решение на комисията)



7. Награда за оригинална музика към хореографска постановка

7.1. Петьо Кръстев за музиката към танца „Чепинският змей“ – инфо / видео

7.2. Борислав Гълъбов за музиката на танца „Първомайски майсторлъци“ – инфо / видео

7.3. Марек Дяков за музиката към музикално-танцовия спектакъл „Самодивска орис” на професионален ансамбъл „Пазарджик” – инфо / видео



8. Награда за оригинални костюми към хореографска постановка

8.1. Стефан Роглев за костюмите към “Рефлекто и Витеа” за спектакъла Витроникс – инфо / костюми

8.2. Йордан Симонски за костюмите към спектакъла "Борювата" – инфо / костюми

8.3. Снежана Бакалова за костюмите към постановката „Ориент Експрес“ – инфо / костюми



9. Награда за съхраняване на първообраза на българското фолклорно танцово изкуство

9.1. Джейлян Демирев – инфо / видео

9.2. Мишо Кадиев – инфо / видео

9.3. Тодорка Петкова – инфо / видео

9.4. Гергана Ламбрева – инфо / видео



10. Награда за цялостно творчество

(По предложение на УС наградата се присъжда без номинации с единодушно решение на комисията)



11. Награда за хореография в областта на съвременен танц за млади творци

11.1. Павлин Томов и Екатерина Цачева за спектакъла с африкански мотиви Akwaaba (Акуаба) – инфо 1 / инфо 2 / видео

11.2. Василена Шопова за танца „Струните на живота“ – инфо / видео

11.3. Александра Драгова за танца „Смъртта дава живот“ – инфо / видео




ЗЛАТНА МУЗА - 2018

На 29 април 2018 г., Световният ден на танца, в Зала 1 на НДК за втори път ще бъдат връчени ежегодните награди в областта на танцовото изкуство "Златна муза". Организатор на събитието е Асоциацията на хореографите в България с подкрепата на Министерството на културата, Националния дворец на културата, медии и партньори.



Номинации за наградата ЗЛАТНА МУЗА 2018


1. Номинации за хореография в областта на българския танцов фолклор

Номинирани:

1.1. Асен Павлов - "Мистичен ритъм"

1.2. Ивайло Първанов - "Калушари"

1.3. Мартин Мочков - "Русалци"

1.4. Йовчо Георгиев - "Шопски вихри"

1.5. Николай Несторов - "Шопска картина"

1.6. Катя Кайрякова - сюжетен танц "Дайчовото"



2. Номинации за хореография в областта на класическото балетно изкуство

Номинирани:

2.1. Хикмет Мехмедов - "Спящата красавица"

2.2. Светлана Тоншева - "Лебедово езеро"



3. Номинации за хореография в областта на модерното танцово изкуство

Номинирани:

3.1. Арина Вълкова - "Мисли като шеф"

3.2. Полина Добрева - "Война"

3.3. Анелия Илиева - "Станга"

3.4. Милена Налбантова - "Пръски любов"



4. Номинации за хореография в областта на детското танцово изкуство

Номинирани:

4.1. Цвети Асенова - "Танцът на марионетките"

4.2. Йовчо Георгиев - "Пижо и Пенда"

4.3. Бистра Бъчварова - "Приключенията на Чиполино"

4.4. Цветозар Зеленогоров и Кирил Петров - "Премени ми се, нагизди ми се"

4.5. Тони Райкова - "Пипи дългото чорапче"

4.6. Петрунка Маргинова - "Адажио"

4.7. Иванка Вълкова - "В света на приказките"

4.8. Венцислава Еленска - "Червената шапчица и приятели"



5. Номинации за преподавателска дейност в областта на хореографията

Номинирани:

5.1. Борис Иванов

5.2. Танушка Арабаджиева

5.3. Илиян Илиев

5.4. Иван Иванов



6. Номинации за изследователска дейност в областта на хореографията

По предложение на УС наградата се присъжда без номинации с единодушно решение на комисията.



7. Номинации за оригинална музика към хореографска постановка

Номинации:

7.1. Костадин Генчев - "Мистичен ритъм"

7.2. Георги Монев - "Червената шапчица и приятели"

7.3. Красимир Кондов - "Русалци"



8. Номинации за оригинални костюми към хореографска постановка

Номинации:

8.1. Цветанка Стойнова - "Спящата красавица"

8.2. Бистра Бъчварова и Надежда Николова - "Приключенията на Чиполино"

8.3. Венцислава Еленска - "Червената шапчица и приятели"



9. Номинации за съхраняване на първообраза на българското фолклорно танцово изкуство

Номинации:

9.1. Джейлян Демирев

9.2. Йордан Николов



10. Номинации за цялостно творчество

По предложение на УС наградата се присъжда без номинации с единодушно решение на комисията.




11. Номинации за хореография в областта на съвременен танц за млади творци

11.1. Яница Шопова - "Връзки"

11.2. Филип Миланов - "Късна история"

11.3. Ангелина Гаврилова - "Пътят ми с теб"

11.4. Петя Стойкова - "Мандала"




До 20 април 2018 г. членовете на АХБ ще гласуват за печелившата номинация в дадена област. Победителят се обявява на самата церемония на 29 април 2018 г. в Зала 1 на НДК.

Десетте наградни статуетки, дело на шуменския скулптор Валери Желязков, и са с височина около 30 см, изработени от полиран бронз.

Церемонията по връчването на Годишните награди на АХБ "Златна муза" - 2018" в НДК ще е бляскава, с много живи изпълнения от различните жанрове на танцовото изкуство, с широко медийно отразяване и присъствие на високопоставени гости от областта на политиката, икономиката, изкуството и шоубизнеса.




ЗЛАТНА МУЗА - 2017

Уважаеми колеги хореографи,

На 29 април 2017 г., Световният ден на танца, в Зала 1 на НДК за първи път бяха връчени ежегодните награди в областта на хореографията "Златна муза". Организатор на събитието бе Асоциацията на хореографите в България с подкрепата на Министерството на културата, Националния дворец на културата, медии и партньори. Предлагаме ви пълен запис на церемонията.




Първите Годишни награди на АХБ "Златна муза" - 2017, бяха връчени в 11 категории.


1. Награда за хореография в областта на българския танцов фолклор

проф. НИКОЛАЙ ЦВЕТКОВ - Македонската картина от спектакъла ОСМОТО ЧУДО на ансамбъл БЪЛГАРЕ





2. Награда за хореография в областта на модерното танцово изкуство

КРЕМЕНА ШОПОВА - "Падащи звезди"





3. Награда за хореография в областта на класическото балетно изкуство

ВЕСА ТОНОВА - хореография на балета "Лебедово езеро"





4. Награда за хореография в областта на съвременен танц за млади творци

ЛОРА ПЕХЛИВАНОВА - "Музей на съзнанието"





5. Награда за оригинална музика към хореографска постановка

ПЕТЬО КРЪСТЕВ - Македонската картина от спектакъла ОСМОТО ЧУДО на ансамбъл БЪЛГАРЕ





6. Награда за изследователска дейност в областта на хореографията

АННА ИЛИЕВА





7. Награда за оригинални костюми към хореографска постановка

СТЕФАН РОГЛЕВ





8. Награда за преподавателска дейност в областта на хореографията

ИВАЙЛО ИВАНОВ



9. Награда за хореография в областта на детското танцово изкуство

КОСТАДИН НИЗАМОВ - "Дражевски игри"





10. Награда за съхраняване на първообраза на българското фолклорно танцово изкуство

доц. ГЕОРГИ ГАРОВ





11. Награда за цялостно творчество

ИВАН ТОДОРОВ







Ето кои са били номинациите за всяка категория:


1. Номинации за хореография в областта на българския танцов фолклор

Номинирани:

1.1. Любчо Василев - "Път през Мизия" - инфо / видео

1.2. Евелин Петков - "Северняшко ми е" - инфо / видео

1.3. Николай Цветков - Македонската картина от спектакъла ОСМОТО ЧУДО на ансамбъл БЪЛГАРЕ - инфо / видео / линк към цялата картина



2. Номинации за хореография в областта на класическото балетно изкуство

Номинирани:

2.1. Веса Тонова - хореография на балета "Лебедово езеро" - инфо / видео

2.2. Йордан Кръстев - постановка на балета "Жизел" - инфо / видео

2.3. Силвия Томова - "Снежанка и седемте джуджета" - инфо / видео



3. Номинации за хореография в областта на модерното танцово изкуство

Номинирани:

3.1. Кремена Шопова - "Падащи звезди" - инфо / видео / линк към цялото произведение

3.2. Венцислава Станковска - балетна формация FAME - инфо / видео



4. Номинации за хореография в областта на детското танцово изкуство

Номинирани:

4.1. Кремена Шопова - "101 далматинци" - инфо / видео / линк към цялото произведение

4.2. Костадин Низамов - "Дражевски игри" - инфо / видео



5. Номинации за преподавателска дейност в областта на хореографията

Номинирани:

5.1. Ивайло Иванов - инфо / видео

5.2. Борис Иванов - инфо / видео

5.3. Дилиана Диканска - инфо / видео



6. Номинации за изследователска дейност в областта на хореографията

По предложение на УС наградата се присъжда без номинации с единодушно решение на комисията.



7. Номинации за оригинална музика към хореографска постановка

Номинации:

7.1. Милчо Василев - Шопската картина от спектакъла ОСМОТО ЧУДО на ансамбъл БЪЛГАРЕ - инфо / видео / линк към цялата картина

7.2. Генчо Генчев - Северна България от спектакъла ОСМОТО ЧУДО на ансамбъл БЪЛГАРЕ - инфо / видео / линк към цялата картина

7.3. Петьо Кръстев - Македонската картина от спектакъла ОСМОТО ЧУДО на ансамбъл БЪЛГАРЕ - инфо / видео / линк към цялата картина

7.4. Данчо Радулов - Добруджанската картина от спектакъла ОСМОТО ЧУДО на ансамбъл БЪЛГАРЕ - инфо / видео / линк към цялата картина



8. Номинации за оригинални костюми към хореографска постановка

Номинации:

8.1. Йордан Симонски - инфо

8.2. Йордан Николов - инфо

8.3. Стефан Роглев - инфо



9. Номинации за съхраняване на първообраза на българското фолклорно танцово изкуство

Номинации:

9.1. Веселина Гиздова - инфо / видео

9.2. Георги Гаров - инфо / видео

9.3. Фиданка Асенова - инфо / видео



10. Номинации за цялостно творчество

По предложение на УС наградата се присъжда без номинации с единодушно решение на комисията.




11. Номинации за хореография в областта на съвременен танц за млади творци

11.1. Ангелина Гаврилова - Il Barbiere Rousse - инфо / видео

11.2. Лора Пехливанова - Музей на съзнанието - инфо / видео

11.3. Мариана Крънчева - Six little indians - инфо / видео

11.4. Филип Миланов - Bloodthirsty - инфо / видео




До 21 април 2017 г. членовете на АХБ гласуват за печелившата номинация в дадена област. Победителят се обявява на самата церемония на 29 април 2017 г. в Зала 1 на НДК.

Десетте наградни статуетки, дело на шуменския скулптор Валери Желязков, ще са с височина около 30 см, изработени от полиран бронз.

Церемонията по връчването на Годишните награди на АХБ "Златна муза" - 2017" в НДК ще е бляскава, с много живи изпълнения от различните жанрове на танцовото изкуство, с широко медийно отразяване и присъствие на високопоставени гости от областта на политиката, икономиката, изкуството и шоубизнеса.